Skip to main content

Na Slovensku čelí veľké množstvo podnikov výzve, ako financovať svoje rozvojové potreby. S problémami zápasia hlavne malé a stredné podniky (MSP). Ich dlhodobé podfinancovanie im sťažuje možnosť prispôsobiť sa technologickým zmenám a tempu rozvoja trhu. K dispozícii sú síce granty a úvery, no ako efektívnejšie riešenie sa začína uplatňovať nový finančný nástroj, ktorý v sebe spája výhody oboch. Je produktom  spolupráce bánk a štátu a významne zlepšuje podnikom dostupnosť financií na ich rozvoj. V podpornej finančnej schéme zohrávajú dôležitú úlohu aj Európske digitálne a inovačné huby (EDIH-y), ktoré pomáhajú firmám s prípravou projektov a poskytujú odborné odporúčania bankám.


S nedostatkom vlastných zdrojov na realizáciu rozvojových projektov zápasia najmä MSP. „Pri zámere využiť úver sa často dostávajú do slepej uličky. Ak chýbajú výsledky či záruky, banky kladú prísnejšie podmienky. Grantové schémy cez Plán obnovy a odolnosti či štrukturálne fondy predstavujú alternatívu, no aj tie majú svoje plusy a mínusy,“ otvára problematiku Artur Bobovnický, manažér pre nové projekty Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá je jedným z konzorčných partnerov EDIH-u EXPANDI 4.0.

Granty – výhodné peniaze, no papierovačky vás preveria

Granty patria medzi najvyhľadávanejšie formy podpory, najmä vďaka ich nízkej miere spolufinancovania – často od 0 % do 50 %. Za nevýhodu ich využívania firmy často označujú zdĺhavý administratívny proces, verejné obstarávanie a kontroly a s nimi spojenú administračnú záťaž aj niekoľko rokov po ukončení projektu. Navyše, nie všetky výzvy plne zodpovedajú konkrétnym potrebám firiem.

Podľa prieskumu Industry4UM považuje až 60 % podnikov nedostatočné financovanie za hlavnú prekážku  svojho digitálneho rozvoja. Potrebu finančnej podpory potvrdzuje aj ďalšie zistenie prieskumu, podľa ktorého až 71 % firiem vníma financie ako jeden z hlavných motivačných faktorov, ktoré by posunuli ich zámery dopredu.

 


Ďalším zásadným nedostatkom je samotná časová náročnosť. Od vyhlásenia výzvy až po podpis zmluvy môže ubehnúť 12 až 24 mesiacov. Pre podniky, ktoré sa snažia rýchlo rásť, inovovať alebo reagovať na dynamické trhové zmeny, nie je takýto proces dostatočne flexibilný. A. Bobovnický dopĺňa: “V praxi sa často stretávame aj s tým, že firmy žiadajú o granty aj keď výzva celkom nezodpovedá ich reálnym potrebám. Motiváciou sú samozrejme dostupné financie. Výsledkom však býva kompromis – projekt, ktorý nie je úplne v súlade so stratégiou firmy, a ktorého návratnosť nie je dostatočná. To znižuje celkovú efektivitu investície a niekedy aj zmysel celého projektu.“

Úvery – rýchle riešenie, no za vyššiu cenu

Ďalšou alternatívou finančnej pomoci sú úverové produkty bánk. Klasický trhový nástroj, ktorý je však nie vždy vhodný pre financovanie technologicky náročných projektov, výskumu či vývoja. Ich výhodou je rýchlejší prístup k zdrojom a absencia verejného obstarávania, avšak ide o nákladnejšiu formu financovania bez spolupodieľania sa verejných zdrojov. „Štandardný produkt – bankový úver, nevyhovuje každému. Aj keď nevyžaduje verejné obstarávanie, jeho využitie podlieha schváleniu úveru zo strany banky. Zásadnou nevýhodou je, že neobsahuje spolufinancovanie z verejných zdrojov,“ sumarizuje Artur Bobovnický.

Úver + grant = spojenie najväčších výhod

Cestou pre mnohé firmy je unikátny finančný nástroj, ktorý spája to najlepšie z oboch predchádzajúcich možností. Moderné finančné schémy dnes umožňujú firmám čerpať úverový produkt, ktorého súčasťou je aj grantová zložka vo výške od 2,5 % do 30 % z celkovej sumy. Zásadnou výhodou je výrazné zníženie rizika pre banky – až 80 % úveru je krytých štátom, čo sa priamo premieta do výhodnejších úrokových sadzieb a širšej dostupnosti financovania pre firmy.

„Z každého systému si tento nástroj berie to najlepšie: úver poskytuje banka, grant znižuje zaťaženie firmy a štátna garancia zvyšuje šancu na schválenie. Finančné nástroje boli sprístupnené koncom minulého roka a od marca ich už aktívne ponúkajú vybrané banky. Financovanie je realizované z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti,,“ sumarizuje A. Bobovnický.

Tieto nástroje sú určené pre MSP, veľké podniky i výskumno-vývojové organizácie. Podpora sa vzťahuje na celé Slovensko, pričom čerpanie je možné do marca 2026 s maximálnou dobou splatnosti 10 rokov.

Podmienky podpory z pohľadu lokality:

Škála podpory je široká

Čo sa orientuje najmä na dva základné oblasti: digitalizáciu a automatizáciu podnikových procesov a výskum a vývoj. Pri projektoch Výskumu a vývoja musí projekt spĺňať atribúty digitalizácie, automatizácie a/alebo robotizácie procesov, služieb, produktov. Pri Digitalizácii a automatizácii musí podporovať procesy  – od administratívy, cez výrobu, skladovú logistiku až po predaj. Oprávnené sú aj projekty zamerané na kybernetickú bezpečnosť či adaptáciu pracovnej sily. Technologicky môžu byť podporené riešenia ako napríklad:

  • ERP, MES, CRM systémy,
  • 3D tlač a skenovanie,
  • robotika, umelá inteligencia, strojové učenie,
  • digitálne simulácie, cloudové riešenia,
  • senzorika a zber dát zo zariadení.

Investičné a prevádzkové výdavky musia byť zamerané na adopciu a integráciu digitálnych technológií.

Podmienky pre digitalizáciu a automatizáciu:

  • Minimálne 70 % rozpočtu musí byť použité na investičné výdavky (napr. technológie, zariadenia).
  • Maximálne 30 % môže byť alokovaných na prevádzkové náklady, napr. školenia, vzdelávanie a aktivity súvisiace s implementáciou projektu.

Podmienky pre projekty výskumu a vývoja:

  • Prevádzkové náklady môžu tvoriť až 100 % rozpočtu.
  • Maximálne 50 % z celkových nákladov môže byť realizovaných formou subdodávok (napr. spolupráca s výskumnými inštitúciami alebo technologickými partnermi).

EDIH – odborný sprievodca pre banky aj firmy

EDIH poskytujú podporu pri príprave projektov, ktoré sú súčasťou žiadostí o úver. Samotný projekt musí spĺňať určitú štruktúru – definovať, čo chce firma dosiahnuť, akým spôsobom a v akom časovom horizonte. Pre mnohé firmy môže byť zostavenie takéhoto projektu náročné. Artur Bobovnický upresňuje: „EXPANDI 4.0 v rámci svojej služby pomáha s prípravou projektu tak, aby spĺňal všetky požiadavky banky. Sme pre banku partnerom, ktorý v spolupráci s firmou dokáže garantovať, že projekt spĺňa stanovené podmienky banky.“

EXPANDI 4.0 odporúča začať rozhovory s bankou ešte pred spracovaním projektu. „Aby bolo jasné, či banka firme  poskytne financovanie a približne v akom rozsahu. Následne projekt pripravíme spoločne s firmou tak, aby vyhovoval formálnym aj obsahovým kritériám bankového financovania. Po schválení projektu bankou sa spúšťa proces financovania – do 20 dní môžete mať finančné prostriedky k dispozícii,“ usmerňuje A. Bobovnický. EDIH-y sú v procese výberu a implementácie finančného nástroja partnermi, ktorí firmu pripravia a garantujú banke, že ide o projekt v súlade s podmienkami grantu.

Proces získania podpory zo strany banky

  • Žiadateľ o úver kontaktuje banku zapojenú do implementácie finančného nástroja a podá žiadosť o úver na konkrétny účel (investičný úver/prevádzkový úver) s požadovanými parametrami (výška, splatnosť a pod.)
  • Banka vyhodnotí rizikový profil žiadateľa o úver spolu s kritériami oprávnenosti finančného nástroja
  • Banka schváli/neschváli úver s požadovanými/upravenými parametrami
  • Banka a klient podpíšu úverovú zmluvu
  • Klient čerpá úver na konkrétny účel po splnení odkladacích podmienok čerpania úveru
  • Po vyčerpaní úveru na konkrétny účel banka skontroluje splnenie kritérií oprávnenosti a výplaty grantu v závislosti od produktových parametrov finančného nástroja a jeho grantovej zložky